Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Tor Browser

Tor Browser internette güvenli bir şekilde dolaşabilmenizi ve engelli sitelere girebileceğiniz en güvenilir tarayıcı olarak dikkat çeker.

 

İnternet güvenliği kategorisinde yer alan Tor Browser sizin çevrimiçi güvenliğinize önem vererek internet üzerinde ki tüm engelleri kaldırması ve güvenli bir şekilde bu engelleri kalkan internet sitelerini gezebilmeniz adına yaratılan bir tarayıcıdır.

 

Tor Browser basitleştirilmiş arayüzü ile Firefox ‘a benzemektedir. Bu yüzden her seviyede kullanıcı tarafından kullanım kolaylığı getirilmiştir.

 

Tor ağı, insanların internetteki gizliliklerini ve güvenliğini sağlayan  bir grup sunucudur. Tor Browser ‘ın kullanıcıları, doğrudan bir bağlantı yapmak yerine bir dizi sanal tünel ile bağlanarak bu ağın istihdam edilmesini sağlarlar; böylece hem kuruluşların hem de kişilerin, kendi gizliliklerin den ödün vermeksizin kamu ağları üzerinden bilgi paylaşmalarına izin verilir. Tor, aynı hat boyunca, kullanıcılarının aksine engellenen varış yerlerine veya içeriğe erişmelerine olanak tanıyan etkili bir sansür atlatma aracıdır. Tor, dahili gizlilik özellikleri ile yeni iletişim araçları yaratmak için yazılım geliştiricileri için bir yapı taşı olarak da kullanılabilir.

 

Tor’u kullanmak sizi “trafik analizi” olarak bilinen yaygın İnternet gözetim biçimlerine karşı korur. Trafik analizi, genel ağ üzerinden kimlerin kiminle konuştuğunu çıkarmak için kullanılabilir. İnternet trafiğinizin kaynağını ve hedefini bilmek başkalarının davranışınızı ve ilgi alanlarınızı izlemesini sağlar. Örneğin, bir e-ticaret sitesi, ülkenize veya menşei kuruluşunuza dayalı olarak fiyat ayrımcılığı kullanıyorsa, çek defterinizi etkileyebilir. Kimin ve nerede olduğunuzu ortaya koyarak işinizi ve fiziksel güvenliğinizi tehdit edebilir. Örneğin, yurtdışına seyahat ediyorsanız ve posta kontrol etmek veya göndermek için işvereninizin bilgisayarlarına bağlandıysanız, bağlantı kopuk olsa dahi, ağınızı gözlemleyen herkese, ulusal kökeninizi ve mesleki bağlantınızı yanlışlıkla gösterebilirsiniz.

 

Tor, işlemlerinizi İnternet’teki çeşitli yerlere dağıtarak hem basit hem de sofistike trafik analizlerinin riskini azaltmaya yardımcı olduğundan, tek bir nokta sizi hedefinize bağlayamaz. Fikir sizi sarmalayan birini atmak için kıvrımlı, takip edilmesi zor bir rota kullanmaya benzer ve ardından periyodik olarak ayak izinizi siler. Tor ağındaki veri paketleri, kaynaktan hedefe doğru doğrudan bir rota almak yerine, izlerinizi örten birkaç röle üzerinden rasgele bir yol izlediğinden, herhangi bir noktada gözlemcinin verilerin nereden geldiğini veya nereye gittiğini söyleyemediğini görebilirsiniz.

 

Tor bütün anonimlik problemlerini çözemez. Yalnızca verilerin taşınmasını korumaya odaklanır. Ziyaret ettiğiniz sitelerin tanımlayıcı bilgilerinizi görmesini istemiyorsanız, protokole özel destek yazılımı kullanmanız gerekir. Örneğin, bilgisayarınızın yapılandırmasıyla ilgili bazı bilgileri gizlemek için web’de gezinirken Tor Browser’ı kullanabilirsiniz.

Tor Browser YAPILAN YORUMLAR
  • Onur Kızılkaya
    5 sene önce

    Tor Browserı indirmenizi tavsiye ederim en azından erişim engellemesi yok 😀

  • Ferhat AKBAS
    5 sene önce

    Gizlilikte ileri seviye gayet güzel bir browser