Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

SpeedFan

Sisteminizde ki donanımlara gelen voltaj, sıcaklık gibi bilgilere erişim sağlamak için kullanacağınız program SpeedFan programıdır. SpeedFan, çeşitli kaynaklardan sıcaklıkları izler. SpeedFan’ı düzgün bir şekilde yapılandırırsanız, fan hızlarını sistem sıcaklığına bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

 

SpeedFan’ın başlıca görevi, bilgisayarınızdaki mevcut sıcaklık sensörlerinden değerleri okumaktır. Bunlara çoğunlukla 2 telli SMBus (Sistem Yönetim Veriyolu) seri arabirimi kullanılarak erişilirler, ancak SpeedFan hemen hemen her donanım monitör çipine erişmek ve mevcut okumaya erişmek için çeşitli yollar kullanır.

 

1995’den sonra üretilen çoğu sabit disk, S.M.A.R.T.’yi içermektedir. Birçoğu iç sıcaklıklarını bu şekilde rapor etmektedir. SpeedFan S.M.A.R.T.’ye erişebilir ve sabit disk destekliyorsa, sıcaklığını bile okuyabilir.

 

Bu program sayesinde bilgisayarınızda ki hız ve sıcaklık bilgilerini istatistik şekilde takip edebilir ve hız aşırtma özelliği sayesinde donanımla gereken gücü yükleyebilirsiniz.

SpeedFan YAPILAN YORUMLAR