Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

PhotoGrok

Gelişmiş kullanıcılar PhotoGrok‘da çalışan özel JavaScript programları oluşturabilir. Bu komut dosyaları ağacın nasıl filtrelendiğini kontrol edebilir, görüntüler hakkında veri toplayabilir ve hatta ana görüntü ekranına çekebilir. Scriptler, JavaScript filtreleriyle birlikte kullanıldığında yararlıdır. Komut dosyası penceresi Ctrl + Shift + J tuşlarına basılarak açılır. PhotoGrok ile iletişim kurmak için küçük bir API bulunmkatadır. Komut dosyaları ayarlarla kaydedilir. Aşağıdaki işlevler çağrılabilir:

 

  • getMap (): Kalıcı bilgi için bir Java HashMap’i döndürür. “Haritayı Temizle” düğmesi, tüm girişleri haritadan kaldırır.
  • showMessage (msg): Kullanıcıya bir mesaj iletişim kutusu görüntüler. Tipik olarak done () geri çağırma işlevi denir.
  • request (label): Kullanıcı tarafından girilen bir değeri döndürür. İletişim kutusundaki metin girişinin üzerinde “etiket” görüntülenir.
  • convertDate (tarih): ExifTool’un varsayılan biçiminde bir tarih alır ve bir JavaScript tarih nesnesini döndürür.
  • dec (shutterspeed): ExifTool ShutterSpeed ​​değerini alır ve ondalık sayıya dönüştürür.
  • done (): Ağaç veya katalog oluşturulduğunda çağrılan geri arama işlevi. Bilgi görüntülemek için kullanışlıdır. Uzun süren bir görevi yürütmeniz gerekiyorsa, ‘arka plan’ işlevini (aşağıda) kullanın.

 

Temel olarak PhotoGrok programı  fotoğrafların Exif verilerini kullanarak fotoğrafları ve görüntüleri kolayca aramanıza ve meta verilerini kullanarak kategorilere ayırmanıza olanak sağlayan kullanıcı dostu bir yazılımdır.

PhotoGrok YAPILAN YORUMLAR