Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

NxFilter

Birçok web filtresi ürünleri Squid proxy’sine veya başka bir HTTP proxy’sine dayanır. Bu yaklaşım ağınızda ciddi bir gecikme sorununa neden olabilir. Web trafiğinizin ağınızdaki web filtresi olan bir noktadan geçmesi ve ağınızda bir şişe boynu olması gerekir. Ama başka bir yaklaşım var. Bu, DNS filtrelemesi ve NxFilter bir DNS filtresidir. Temelde filtreleme yeteneğine sahip bir DNS sunucusudur. Hafif DNS protokolü kullandığından, trafiğinizin herhangi bir yerden geçmesine gerek yoktur. NxFilter ile gecikme sorunu yaşamayacaksınız.

 

Kullanıcılar NxFilter’in İnternet bağlantı hızlarını ne kadar geliştirdiklerini görünce şaşırırlar. NxFilter, DNS araması için yerel önbelleği tutar. Ağınızda varsayalım, herkes Google public DNS sunucusunu kullanıyor. DNS sorgularının İnternet’teki DNS sunucusuna gönderilmesi gerekiyor ve yanıtı geri almak için beklemeleri gerekiyor. Ancak, ağınızda NxFilter varsa, üst akış DNS sunucusundan DNS yanıtı için önbellek tutar ve kullanıcılarınız İnternet’teki genel DNS sunucusundan yanıt beklemesine gerek yoktur.

 

Geleneksel web proxy tabanlı filtrelemeyle karşılaştırılmasının daha hızlı ve daha hafif olmasına rağmen, DNS filtresinin geçmişte kendi sınırlaması vardı. Kimlik doğrulamayı desteklemiyordu. DNS protokolü herhangi bir kimlik doğrulama şemasına sahip olmadığı için bu doğaldır. Gerçek dünyadaki bir işletme ortamında kullanılmak üzere bir DNS filtresi için en büyük engeldi. Ancak, NxFilter IP ve parola ile kimlik doğrulamayı destekler ve hatta Active Directory ile tek oturum açmayı destekler. NxFilter ile, kullanıcıları farklılaştırabilir ve kullanıcı ve gruba dayalı bir filtreleme politikası uygulayabilirsiniz.

NxFilter YAPILAN YORUMLAR