Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

FreeCAD

FreeCAD herhangi bir boyuttaki gerçek yaşam nesnelerini tasarlamak için yapılan bir parametrik 3B modelleyicisidir. Parametrik modelleme, model geçmişinize geri dönüp parametrelerini değiştirerek tasarımınızı kolayca değiştirmenizi sağlar. FreeCAD, açık kaynaklı ve son derece özelleştirilebilir, komut dosyası yazılabilir ve genişletilebilir şekildedir.

 

FreeCAD, Catia, SolidWorks veya Solid Edge’e benzer araçları içerir ve bu nedenle MCAD, PLM, CAx ve CAE kategorilerine girer. Çekirdek sistemi değiştirmeden ilave işlevsellik sağlamayı kolaylaştıran modüler bir yazılım mimarisi ile özellik tabanlı bir parametrik modelleyicisidir.

 

Birçok modern 3D CAD modelleyicisinde olduğu gibi, 2D şekiller çizmek ya da 2D üretim çizimleri oluşturmak için 3D modelinden tasarım ayrıntılarını çıkarmak için birçok 2D bileşeni vardır ancak doğrudan 2D çizimi (AutoCAD LT gibi) odak noktası değil, animasyon veya organik şekiller (Maya, 3ds Max, Blender veya Cinema 4D gibi), geniş uyarlanabilirliği sayesinde FreeCAD bugünkü odağından çok daha geniş bir alanda faydalı olabilir.

FreeCAD YAPILAN YORUMLAR