Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

Bilgisayara ya da notebooka format atıldıktan sonra tüm programlar silinmektedir. Bu sebeple bilgisayar yeniden kurulmaya ve bazı temel olarak kullanacağımız programları tekrar yüklemeye ihtiyaç duyarız.

 

Bilgisayarınızın kullanılabilir duruma gelmesi için yüklemeniz gereken ana programlar; tarayıcılar, dosya sıkıştırma, video oynatma, driver ve ek programlar, Office ve PDF programları, antivirüs, bakım/temizlik, dosya indirme, CD/DVD yazma, sanal disk oluşturucu, video ve resim programları, video ve resim programları, isteğe bağlı yükleye bileceğiniz birkaç programdır.

 

 

Format Sonrası Hangi Programlar Kurulur ?

Temel olarak bilgisayarımıza format attıktan sonrasında temel ihtiyaçlarımızı ve bilgisayarımızı çalıştırabilir hale getirecek ihtiyaçlarımızı karşılayacak programlar yüklemeliyiz. İşte formattan sonrasında bilgisayarınızda eksik hissedeceğiniz ve hatırlamanızı sağlayacak program önerileri ile karşı karşıyasınız.

 

 

1- Tarayıcı Programları

Firefox, Opera, Safari ya da Google Chrome yükleyebileceğiniz birkaç tarayıcı önerisidir.

 

 

2- Dosya Sıkıştırma Programları

7zip ya da Winrar ile .rar gibi dosya uzantılarını açabilirsiniz.

 

 

3- Video Oynatıcı Programlar

GOM Player, Media Player Classic, VLC Player sıkça kullanılanlardır diyebiliriz. Flash playerler otomatik olarak tarayıcı içerisinde bulunmaktadır, bu sebeple yüklemeniz gerekmez.

 

 

4- Driver ve Ek Programlar

Driver için DriverPack Solution Online ya da Driver Booster kullanabilirsiniz. Ek programlar için .NET Framework, Directx 11, Java, Adobe Air gibi programlar kullanabilirsiniz.

 

 

5- PDF ve Office Programları

PDF programı olarak Adobe Acrobat ve Foxit Reader ilk tercihlerdendir. Office programları için Office 2016 ya da OpenOffice tercih edebilirsiniz.

 

 

6- Antivirüs Programları

Bilgisayarınızın güvenliği açısından ilk sırada tercih edebileceğiniz programlar olarak AVG, Avast ve Kaspersky önerilebilir.

 

 

7- Temizlik / Bakım

Gereksiz dosyalarınızı haftada 1 veya 2 kere temizleyerek bilgisayarınızın bakımını yapmanız iyi olacaktır. Bunun için CCleaner programı iyi bir seçenektir.

 

 

8- Dosya İndirme Programları

Kendinize özel oyun, müzik ve benzeri programlar indirmek için de programa ihtiyacınız vardır. Bunun için uTorrent ve Internet Download Manager programlarından birini kullanabilirsiniz.

 

 

9- DVD / CD Yazma Programları

Burnaware, Rufus (format için) ve Nero Classic programlarını deneyebilirsiniz.

 

 

10- Sanal Disk Oluşturucu

.iso uzantısı gibi farklı bir tarzda sanal disk oluşturucu gerektiren uzantılar olabilir. Bunun için Daemon Tools Lite kullanabilirsiniz.

 

 

11- Video / Resim Programları

Bandicam (video çekme) ya da Camtasia (video çekme/düzenleme) programlarını kullanabilirsiniz. Resim düzenleme için Photoscape kullanabilirsiniz.

 

 

12- İsteğe Bağlı Diğer Programlar

Skype programı ile görüntülü konuşma yapabilirsiniz ya da Discord gibi bir konuşma programı kullanabilirsiniz. Game Booster oyunlarınızın hızlanmasını sağlayan bir programdır. Adobe Photoshop ile profesyonel olarak resim ve benzeri düzenlemeler yapabilirsiniz.

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar YAPILAN YORUMLAR