Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

CloneZilla

Clonezilla, True Image® veya Norton Ghost®’a benzer bir bölüm ve disk görüntüleme / klonlama programıdır. Sistem dağıtımı, çıplak metal yedekleme ve kurtarma yapmanıza yardımcı olur. İki çeşit Clonezilla mevcuttur, Clonezilla canlı ve Clonezilla SE (sunucu baskısı). Clonezilla canlı tek makine yedekleme ve geri yükleme için uygundur. Clonezilla SE büyük bir dağıtım için olsa da, aynı anda birçok (40 artı!) Bilgisayarı klonlayabilir. Clonezilla sadece sabit diskte kullanılmış blokları kaydeder ve geri yükler. Bu, klon verimliliğini arttırır. 42 düğümlü bir kümedeki bazı üst düzey donanımlarda, 8 GB / dak hızında geri yükleme yapan çok noktaya yayın bildirilmiştir.

 

Programın Temel Özellikleri :

 • Birçok Dosya sistemi desteklenir: (1) ext2, ext3, ext4, reiserfs, reiser4, xfs, jfs, btrfs, f2fs ve GNU / Linux nilfs2, (2) MS Windows FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, (3) Mac OS’un HFS +, (4) FreeBSD, NetBSD ve OpenBSD UFS, (5) Minix minix ve VMWare ESX’in VMFS3 ve VMFS5’i. Bu nedenle, GNU / Linux, MS windows, Intel tabanlı Mac OS, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Minix, VMWare ESX ve Chrome OS / Chromium OS’yi, 32 bit (x86) veya 64 bit (x86- 64) İşletim sistemi. Bu dosya sistemleri için sadece bölümdeki bloklar Partclone tarafından kaydedilir ve geri yüklenir. Desteklenmeyen dosya sistemi için sektörden sektöre kopya Clonezilla’da dd tarafından yapılır.
 • GNU / Linux altında LVM2 (LVM sürüm 1 değil) desteklenmektedir.
 • Grup (sürüm 1 ve sürüm 2) ve syslinux dahil olmak üzere önyükleme yükleyicisi yeniden yüklenebilir.
  Sabit sürücünün MBR ve GPT bölüm formatları desteklenir. Clonezilla ayrıca bir BIOS veya uEFI makinesinde de boot edilebilir.
 • Katılımsız mod desteklenir. Hemen hemen tüm adımlar komutlar ve seçenekler aracılığıyla yapılabilir. Kendi görüntülemenizi ve klonlamayı özelleştirmek için çok fazla önyükleme parametresi de kullanabilirsiniz.
 • Birden çok yerel aygıta geri yüklenen bir görüntü desteklenir.
 • Görüntü şifreli olabilir. Bu, POSIX uyumlu kurumsal şifreleme yığınlı dosya sistemi ecryptfs ile yapılır.
  Çok noktaya yayın, büyük klon için uygun olan Clonezilla SE’de desteklenir. Müşterilerinizde PXE ve Wake-on-LAN destekleniyorsa, bir grup bilgisayarı kaydetmek veya geri yüklemek için de uzaktan kullanabilirsiniz.
  Görüntü dosyası yerel diskte, ssh sunucusunda, samba sunucusunda, NFS sunucusunda veya WebDAV sunucusunda olabilir.
 • AES-256 şifreleme, veri erişimi, depolama ve aktarımı güvence altına almak için kullanılabilir.
 • Partclone (varsayılan), Partimage (isteğe bağlı), ntfsclone (isteğe bağlı) veya dd görüntüye veya bir bölümü klonlamaya dayalı olarak. Bununla birlikte, diğer bazı programları içeren Clonezilla, sadece bölümleri değil, aynı zamanda bir bütün diski kaydedebilir ve geri yükleyebilir.
 • Ayrıca bizim tarafımızdan geliştirilen bir başka ücretsiz yazılım olan drbl-winroll kullanarak, klonlanmış MS windows makinesinin ana makine adı, grubu ve SID’si otomatik olarak değiştirilebilir.
CloneZilla YAPILAN YORUMLAR